
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| RoHS | Compliant |
| Min Input Voltage | 3.5 V |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 1 V to 28 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 day ago) |
| Quiescent Current | 27 µA |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Buck |
| Switching Frequency | 2.2 MHz |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 1 V |
| Max Output Voltage | 28 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | NRND (Last Updated: 1 day ago) |
| Function | Step-Down |
Stock: 1041
Distributors
pcbx
Unit Price$4.61889
Ext.Price$4.61889
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.61889 | $4.61889 |
| 10 | $3.56506 | $35.65060 |
| 25 | $3.30096 | $82.52400 |
| 50 | $3.15236 | $157.61800 |
| 100 | $3.01044 | $301.04400 |
| 300 | $2.89738 | $869.21400 |
| 500 | $2.78856 | $1394.28000 |
| 1000 | $2.71988 | $2719.88000 |
